KRVNÝ OBRAZ
Vyšetrenie parametrov: biele krvinky, červené krvinky, hemoglobín, hematokrit, MCV, MCH, RDW, krvné doštičky, MPV, PCT, PDW, lymfocyty, monocyty, granulocyty
Odberová vzorka: Kapilárna krv
Výsledok do 15 min.
25 €
RezervovaťVyšetrenie pozostávajúce z vyšetrenia krvného obrazu so zhodnotením počtu červených, bielych krviniek i krvných doštičiek.
Krvný obraz je súbor vyšetrení buniek, ktoré kolujú v krvnom obehu, a výpočtových parametrov, ktorých sú základom. Súčasťou krvného obrazu je vyšetrenie bielych krviniek (leukocytov) a diferenciálu, čo je percentuálne zastúpenie ich jednotlivých typov (neutrofily, bazofily, eozinofily, lymfocyty a monocyty), ďalej vyšetrenie červených krviniek (erytrocytov) vrátane ich objemu a množstva hemoglobínu, počet krvných doštičiek (trombocytov), stanovenie množstva hemoglobínu. Súčasťou vyšetrenia je aj vyhodnotenie CRP – meranie koncentračnej hladiny C-reaktívneho proteínu. Zvýšená koncentrácia CR sú typické pre bakteriálne ochorenia (na rozdiel od vírusového).
Test sa odporúča ako základné vyšetrenie vrátane preventívnych prehliadok a predoperačného vyšetrenia, pri podozrení na hematologické ochorenie, pri infekčných ochoreniach, pri užívaní niektorých liekov, prípadne ako doplňujúce vyšetrenie pri širokej škále systémových ochorení.
Biele krvinky (lekocyty) WBC:
Biele krvinky. Ich úloha súvisí s obranyschopnosťou organizmu. Zvýšený počet bielych krviniek poukazuje na práve prebiehajúci boj s nejakou infekciou. Nadmerná produkcia leukocytov niekedy svedčí o vážnej krvnej chorobe leukémii. Nebezpečný je ale aj nízky počet bielych krviniek, to je zase ukazovateľ ďalších vážnych krvných chorôb.
Leukocyty sa ďalej delia na tieto zložky: lymfocyty, monocyty a neutrofilné, bazofilné a eozinofilné granulocyty.
Červené krvinky ( Erytrocyty) RBC:
Červené krvinky sú bunky, ktoré obsahujú krvné farbivo hemoglobín. Nízky počet erytrocytov môže svedčiť pre anémiu, teda chudokrvnosť, ktorá sa dá v niektorých prípadoch dobre riešiť podávaním železa.
Príznakom anémie je únava, malátnosť, závraty nepozornosť, poruchy sústredenia, dýchavičnosť alebo bledosť kože. Nepriaznivým nie je len nedostatok červených krviniek, ale aj ich nadbytok, to môže poukazovať napríklad na určité srdcové ochorenia.
Hemoglobín HGB:
Krvné farbivo., ktorý prenáša kyslík do pľúc a kysličník uhličitý odvádza preč z pľúcneho obehu. Nízke zastúpenie hemoglobínu narušuje transport kyslíka a telo tak môže trpieť jeho nedostatkom. Dôsledkom je únava, bolesti hlavy alebo aj závraty. Hladina hemoglobínu býva znížená aj v tehotenstve. Naopak, príčinou zvýšeného hemoglobínu môže byť stres alebo dehydratácia.
Hematokrit HCT:
Vyjadruje percentuálny podiel červených krviniek v celkovom objeme krvi. Červené krvinky normálne tvoria asi 45 percent objemu krvi u mužov, u žien je to 42 percent. Hematokrit je znížený pri chudokrvnosti a zvýšený napríklad pri dehydratácii.
Krvné doštičky (trombocyty) PLT:
Krvné doštičky zabezpečujú správnu zrážanlivosť krvi tak, aby sme nevykrvácali, a tiež aby sa nám krv nadmerne nezrážala. Ak je krvných doštičiek nadbytok, trpíme zvýšenou zrážanlivosťou krvi. Tento stav môže viesť k vzniku krvných zrazenín. Nepriaznivou správou je ale aj veľmi nízky počet krvných doštičiek. Vtedy môže dochádzať ku krvácavým stavom.
Lymfocyty LYM:
Lymfocyty sa nachádzajú v krvi, ale aj v rôznych častiach lymfatického systému – v lymfe, týmuse, slezine a koncentrujú sa v lymfatických uzlinách. Sú to bunky tzv. špecifickej imunity, čo znamená, že dokážu rozpoznať a napádajú konkrétne patogény, ktoré prenikli do organizmu, vedia si ich zapamätať a v prípade, že sa infekcia opakuje, dokážu ich rýchlo zneškodniť.
Nadbytok, ale aj nedostatok lymfocytov je príznakom mnohých chorôb. V tomto prípade je vhodné absolvovať ďalšie podrobné vyšetrenia prípadne po pár dňoch zopakovať rozbor krvi ( z dôvadu dočasných zmien hladín lymfocytov). Následná liečba záleží od stanovenia diagnózy. Liečbou základnej diagnózy sa upraví aj hladina lymfocytov.
Monocyty MON:
Monocyty sú najväčšími bielymi krvinkami. V krvi plávajú ako monocyty a tvoria 3-8% z celkového počtu bielych krviniek. Ak sa samotný počet monocytov v našej krvi zvýši, obyčajne tomu nepripisujeme nejakú špeciálnu pozornosť. Trvalé zvýšenie (počet viac ako 1.5 x 109/L) môže signalizovať chronický zápal. Zvýšený počet monocytov sa objavuje tiež pri strese, odumretí tkaniva či sarkoidóze. Niektoré štúdie poukazujú na súvislosť zvýšeného počtu niektorých monocytov a aterosklerózy.
Ak máte monocytov málo, nemajte obavy. Tomuto javu sa nepripisuje žiaden význam, pokiaľ nie sú znížené aj počty iných druhov bielych krviniek.
Granuclocyty GRA:
Granulocyty sa nazývajú aj polymorfonukleárne leukocyty. Tvoria viac ako 70% všetkých leukocytov. Aktívne sa pohybujú, majú schopnosť meniť tvar, môžu prenikať cez steny vlásočníc mimo krvný obeh. Vytvárajú hnis, ktorý sa tvorí v mieste infekcie a skladá sa prevažne z odumretých leukocytov. Po zafarbení pozorujeme v cytoplazme granulocytov hrudky (granuly).
CRP C-MCV
Je to stredný objem červených krviniek. Na MCV sa pozeráme najmä vtedy, ak zistíme, že hladina hemoglobínu či počet červených krviniek nie sú v norme.
MCH
MCH je stredná hmotnosť hemoglobínu v červených krvinkách. Určujú teda, koľko hemoglobínu, krvného farbiva, krvinky obsahujú. Ak je hodnota MCH a MCHC nízka, krvinky sú spravidla bledšie a nedokážu nadviazať na seba toľko kyslíka. Typicky sa nízke hodnoty objavujú pri nízkych hodnotách hemoglobínu v krvi.
MCHC
MCHC je stredná koncentrácia hemoglobínu v krvinkách. Ak je hodnota MCH a MCHC nízka, krvinky sú spravidla bledšie a nedokážu nadviazať na seba toľko kyslíka. Typicky sa nízke hodnoty objavujú pri nízkych hodnotách hemoglobínu v krvi.
RDW
Je distribučná šírka erytrocytov. RDW vyjadruje rozdiel vo veľkosti populácie erytrocytov. Referenčné hodnoty RDW sú 10,0% – 15,2%. Hodnoty nad 15,2% znamenajú zvýšenú populáciu erytrocytov rôznej veľkosti, od mikrocytov po makrocyty. Stav, keď máme v tele erytrocyty rôznej veľkosti sa označuje ako anizocytóza.
PDW
Hodnota vyjadruje nakoľko jednotnú veľkosť majú krvné dostičky. Vyjadruje sa vo femtolitroch (fl). U dospelých sú bežné hodnoty 12 až 18.Ide o veľmi špecifické vyšetrenie.
PCT Plateletcrit
Prokalcitonín ( PCT ) je prohormón skladajúci sa zo 116 aminokyselín. Je produkovaný bunkami štítnej žľazy, pľúc a pankresu Krv zdravých jedincov obsahuje nízke hladiny PCT. Bolo zistené , že hladina PCT sa zvyšuje počas bakteriálnej infekcie. Zvýšené hladiny PCT sú časté u pacientov trpiacich bakteriálnou sepsou, obzvlášť ťažkou sepsou a septickým šokom.
MPV Mean Platelet Volume
Hodnota vyjadruje priemernú veľkosť krvných doštičiek. Používa sa na diagnostiku chorôb, ktoré ovplyvňujú vznik alebo zánik doštičiek – ako napríklad trombocytóza alebo chronická myelogénna leukémia.
Vyjadruje sa vo femtolitroch (fl). U dospelých sú bežné hodnoty 7,8 až 11. Parameter mimo obvyklých hodnôt sám o sebe nemusí značiť žiadne vážne ochorenie, je potrebné vnímať ho v kontexte iných výsledkov či prítomných chronických ochorení.
Lymfocity percentuálne LYM%
Monocyty percentuálne MON%
Granulocyty percentuálne GRA%



